Swap Meet March 7th

Fish Room – BAP Breeding List

Forums Club Stuff Award Programs Breeders Award Program Fish Room – BAP Breeding List

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #1253
    Matthew Singley
    Moderator

    Hello fish people!  Mitchell Broome and I were discussing items that we were breeding in our fish rooms and thought it would be a good idea to share with the community so everyone could get an idea of fish that will come thru the auctions.  Below is my list.  I encourage everyone to chime in and post the fish you are breeding!

    Current List:

    Fish

    1. Moonlight Medaka Ricefish
    2. Orange Medaka  Ricefish
    3. Halfbeaks – Platinum
    4. Deepwater Haps
    5. Pink Convict
    6. Orange Black OB
    7. Frontosa Burundi
    8. Marigold Swords
    9. Electric Blue Mickey Mouse Platy
    10. Peppermint Mickey Mouse Platy
    11. Cobalt Blue Zebra
    12. Ruby Green Hap
    13. Celestial Pearl Danios
    14. Tropheus Duboisi
    15. Maylandia Greshakei
    16. Neolamprologus Pulcher Daffodil
    17. Gymnogeophagus Batovi
    18. Maylandia Lombardoi
    19. Neolamprologus  Tretocephalus – 5 Bar
    20. Cynotilapia sp. “hara”
    21. Salmon Hippo Point
    22. Auratus
    23. Greenwoodi
    24. Neolamprologus Brichardi
    25. Compressiceps
    26. Jaguar Cichlid
    27. Green Texas Cichlid
    28. Red Jewel Cichlid
    29. Rusty Cichlid
    30. Paratilapia polleni
    31. Cuban Cichlid
    32. German “deep purple” Yellow Blaze Lithobates
    33. Mozambique Tilapia
    34. Flagfish
    35. Koi Swords
    36. Panda Corydoras
    37. Green Corydoras
    38. Red-tailed Black Platy
    39. Dalmation Molly
    40. Gold Dust Molly
    41. Guppies – Red Cross Half/Black Red
    42. Guppies – Bluegreen BI
    43. Ngara Flametails
    44. Super Red Empress
    45. Taiwan Reefs
    46. Koi Swords
    47. Reg Tiger Endlers
    48. Flowerhorns (SRD, Kamfa, Faders)
    49. Red Tiger Motaguense
    50. Super Red Bristlenose
    51. Regular Bristlenose
    52. Black Lyretail Mollies (Larry Jinx)
    53. Dovii
    54. Pseudo Simochromis Circifrons
    55. Neolamprologus Pulcher Daffodil
    56. Neolamprologus Brichardi
    57. Orange Shoulder Severums
    58. Redfin Borleyi
    59. Astatotilapia Calliptera
    60. Chewere’s
    61. Hap Moorii
    62. Lethrinops Mbasi Tanz
    63. Pheno Tanzania’s
    64. Tri-Color Fulu’s
    65. Marigold Swords
    66. Trout Goodeid

    Snails

    1. Pond Snail
    2. Bladder Snail
    3. Trumpet Snail
    4.  Gold Mystery Snail
    5. Blue Mystery Snail
    6. White Mystery Snail
    7. Red Ramshorn
    8. Ramshorn

    OK Mitchell your turn!

     

     

    Matthew Singley
    AAAA Treasurer
    Instagram: s2tropicals_official
    Fishroom: 180+ Tanks
    Breeding over 40 Species (Africans, Central American, South American, Live Bearers, Catfish)

    #1254
    Mitchell Broome
    Participant

    And away we go!

    1. pterophyllum scalare – orange koi angelfish
    2. pterophyllum scalare – double dark angelfish
    3. apistogramma agassizii – fire red
    4. apistogramma cacatuoides – tripple red
    5. apistogramma cacatuoides – orange flash
    6. apistogramma panduro
    7. apistogramma viejita
    8. apistogramma atahualpa (Thanks Bob for the real ones this time!)
    9. apistogramma borellii – opal
    10. apistogramma borellii – bella union (Thanks Ken!)
    11. apistogramma megaptera
    12. betta macrostoma
    13. betta imbellis
    14. betta balunga
    15. betta rubra
    16. betta edithae
    17. synodontis petricola
    18. corydoras sp. cw009 – green laser
    19. corydoras sp. cw014 – orange laser
    20. corydoras sp. cw140
    21. corydoras adolfoi
    22. corydoras venezuelanus – orange
    23. corydoras schwartzi
    24. corydoras panda – long fin
    25. corydoras ornatus
    26. corydoras duplicareus
    27. brachydanio kerri – blue danio
    28. characodon lateralis – los berros
    29. poecilia reticulata – dwarf black panda
    30. fundulopanchax sjostedti – blue gularis
    31. aphanius mento
    32. fundulopanchax amieti
    33. oryzias latipes – ricefish
    34. xiphophorus helleri – neon swordtail
    35. ancistrus cf. cirrhosus – long fin green dragon
    36. ancistrus cf. cirrhosus – super red
    37. hypancistrus sp. l333
    38. hypancistrus contradens
    39. peckoltia compta – leopard frog pleco
    40. melanotaenia boesemani
    41. pseudomugil gertrudae
    42. pseudomugil luminatus
    43. iriatherina werneri – threadfin rainbowfish
    44. melanotaenia lacustris – turquoise rainbowfish
    45. neolamprologus multifasciatus
    46. lamprologus signatus
    47. neolamprologus brichardi
    48. neolamprologus pulcher – daffodil
    49. julidochromis transcriptus
    50. lamprologus ocellatus – gold
    51. neolamprologus tetracanthus
    52. hyphessobrycon herbertaxelrodi – black neon tetra
    53. hemigrammus erythrozonus – glowlight tetra
    54. boehlkea fredcochui – cochu’s blue tetra
    55. ancistrus sp. l144 – long fin blue eye

    Looks like I have a little bit of catchup to do numbers wise.

    Who is next?

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.